INFORMAČNÍ DETOX: Jak přestat být zahlceni a získat více času pro sebe

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • INFORMAČNÍ DETOX: Jak přestat být zahlceni a získat více času pro sebe

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test stresu ZDARMA.

Nastal čas na informační detox. Zvláště v dnešním digitálním věku je tak snadné podlehnout rozptýlení. Je toho tolik, co dokáže odvádět naši pozornost.

A místo abychom se věnovali důležitým věcem či dokonce našim povinnostem, držíme v ruce mobil, čteme nejnovější příspěvky na sociálních sítích, odepisujeme na zprávy a zkrátka prokrastinujeme.

Je na čase to změnit, přečtěte si, jak na to.

Proč je informační detox důležitý?

Každé rozptýlení, které odvede naši pozornost od daného úkolu, zněkolikanásobí čas potřebný k jeho dokončení. To, co by nám trvalo 20 minut, nám trvá i přes hodinu – a to jen proto, že jsme se nedokázali několikrát nepodívat na telefon.

Nemluvě o tom, že se těmito rozptýleními přerušuje naše pozornost, myšlenky začnou lítat někde jinde a návrat k práci či povinnosti může být velmi těžký. Postupem času si možná začnete všímat, jak náročné pro vás je tyto úkoly plnit a také jak kvalitní jsou výsledky vaší práce.

Samotný fakt, že trávíme spoustu času něčím, čím bychom neměli, v nás dokáže vzbuzovat nepříjemné pocity až úzkost. Kvůli tomu se i během práce cítíme hůř a je pro nás těžké se k ní vůbec dokopat.

Nejde tedy jen o to, že by různá rozptýlení nebyla produktivní. Ona vaši produktivitu doslova zabíjí. Dělat cokoliv významného je najednou nezáživné a je téměř nemožné věnovat tomu potřebnou pozornost.

Jak jsme se stali psychicky líní a slabí

V 50. a 60. letech se svět výrazně proměnil. Moderní ekonomiky způsobily přesun lidí z polí a továren do kanceláří. Nejlépe placená místa jsou ta, kde sedíte za stolem co nejdéle je to možné.

Na sedavé zaměstnání ale nejsou naše těla vůbec zvyklá. Spolu s nimi navíc souvisí i určitý životní styl a hlavně nezdravý způsob stravování. Z obezity, cukrovky či onemocnění srdce se stávají civilizační choroby.

Naše těla jsou čím dál více přecitlivělá a přestávají správně fungovat. A stejně tak naše mozky. Jsme zahlcení informacemi a vlivem konzumního způsobu života jsme se naučili dávat přednost jen dobrým věcem.

A to až do takové míry, že se těm špatným, těžkým a náročným snažíme maximálně vyhnout. Ale fyzické i psychické nepohodlí je pro nás velmi důležité.

Posiluje nás a učí, bez něj bychom zcela zakrněli. A tak stejně jako posilujeme svá těla, měli bychom podobnou pozornost věnovat i naší mysli.

Cíle informačního detoxu

Každý den na nás působí tolik vlivů, že je těžké je všechny ignorovat. Je ale důležité si uvědomit, na co svou pozornost zaměřit.

Prvním cílem informačního detoxu tedy je správně určit „výživné“ informace a vztahy, poté se naučit vyhýbat „nezdravým“ informacím a vztahům a nakonec si vybudovat zvyk soustředit se hlouběji a déle.

Jako nezdravé informace můžeme označit ty, které nám nejsou ničím nápomocné, nejsou důležité, protože nepatrně ovlivňují pouze pár lidí, a po pár dnech si na ně nevzpomene.

Naproti tomu za výživné informace můžeme považovat ty, které nám konkrétně a doopravdy pomáhají, které výrazně ovlivní velký počet lidí a které mají dlouhodobý efekt.

Výživné vztahy máme s lidmi, s kterými se vídáme často a osobně, s kterými toho máme mnoho společného a se kterými se cítíme dobře. Nezdravý vztah je takový, který nám ubližuje a kvůli kterému se cítíme hůř.

Přečtěte si také: Konec prokrastinace. Přestaňte plýtvat svým časem!

Jak na informační detox

Krok 1: sociální média

Tady budete muset být tvrdí. Otevřete si sociální média a podívejte se, jaké účty či osoby sledujete. U každé se zamyslete, jestli něčím zlepšuje váš život, nebo ho naopak zhoršuje, a jestli stojí za to dotyčný účet sledovat i dále.

Pokud musíte delší dobu přemýšlet, je jasné, že účet za sledování nestojí. Buďte nekompromisní a pročistěte svá sociální média od všeho zbytného.

Přestaňte také sledovat všechna (!!!) média a zpravodajské servery, a to včetně zábavních či kulturních. Články jsou stejně čím dál častěji zkratkovité a o ničem a jenom vás mají nalákat, abyste na ně klikli.

Jestliže po učinění těchto kroků máte pocit, že je některá aplikace v mobilu vlastně k ničemu, jednoduše ji odinstalujte.

Některá vaše sociální média by teď měla být mnohem čistější a jednoduší a některá budou dokonce vyprázdněná. Ale to je dobře. Zbavili jste se zdrojů toxických informací a pozornost budete věnovat jen opravdu důležitému obsahu.

Krok 2: aktuální dění

Máte pocit, že potřebujete být každý den informovaní o tom, co se kde děje? Vyzkoušejte tohle: na Wikipedii je každý den přidána nejdůležitější aktualita. K ní se někdy objeví i články o dalších událostech, které s ní souvisí.

To vám může pro začátek stačit jako základní zdroj informací. Jestliže vás něco zajímá více, můžete si otevřít článek o dané problematice. Výhodou Wikipedie je, že vám poskytne základní informace a fakta a nestrávíte jejím pročítáním příliš času – přesto víte to nejdůležitější.

Na Wikipedii se navíc neobjevují žádné dezinformace či politicky ovlivněné informace, což se o mnoha médiích říci nedá. Wikipedie je taky trochu nudná, což je dobře. Fakta jsou fakta, nemusí být zajímavá, abychom si je zapamatovali.

Neměla by v nás vyvolávat silné emoce, které odvádí naši pozornost od toho zásadního. Pročítání zpráv na Wikipedii vám opět umožní soustředit se jen na to, co vás doopravdy zajímá.

Na délce záleží

Jestliže vás něco opravdu zajímá a chcete se tomu věnovat důkladněji, dejte přednost delším prostředkům. Pokud máte rádi sport, nesledujte jen krátké a zábavné klipy ze sportovního prostředí, ale podívejte se na pořádný dokument.

Čtěte dlouhé články, které jdou opravdu do hloubky a které pracují s ověřenými informacemi. Poslouchejte podcasty a čtěte knihy.

Důležitým věcem, které vás nějakým způsobem ovlivňují, je dobré věnovat patřičnou pozornost. Vaši efektivitu to nijak nesníží, naopak.

Krok 3: naplánované rozptýlení

I při normální dietě si stanovíte nějaká pravidla, která vám umožní si tento proces trochu zjednodušit a zpříjemnit. U informačního detoxu to platí také. Samá přísnost a odříkání ještě ničemu neprospěli.

Často se necháváme rozptýlit nutností zkontrolovat e-mail, sociální média, zpravodajské servery. Přestaňte to dělat nekontrolovaně každých 10 minut a tyto aktivity si jednoduše naplánujte. Kontrolujte e-maily jen ráno a večer.

Sociálním médiím věnujte pozornost jen hodinu denně. Čistě zábavná rozptýlení si užívejte jenom v přesně danou dobu a dodržujte toto pravidlo každý den. Pokuste se odložit mobilní telefon a při práci, pokud ho k ní nepotřebujete, jej mějte mimo svůj dosah.

To samé platí o noci v ložnici. Zkuste to bez mobilu. Není to lehké, zvláště, pokud jsme zvyklí mít jej téměř neustále v ruce. Zkoušejte to postupně a po malých krocích tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. I málo je lepší než nic.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření (burn-out syndrom)

Informační detox: přestaňte být zahlcení

Krok 4: uskutečnění informačního detoxu

Pro udržení naší efektivity a pozornosti se musíme ubránit mnoha rozptýlením, které nás obklopují. Jedna věc ale je říct si, že se nebudu co pět minut dívat na telefon, a druhá je to opravdu udělat. Naštěstí existují určité nástroje, které nám mohou pomoci.

Jedním z nich jsou programy či aplikace, které nám zablokují stránky či zamezí v používání jiných aplikací. Některé fungují i formou hry, kdy například během nepoužívání mobilního telefonu pěstujete rostlinu a čím více držíte ruce od mobilu, tím více rostlin vysadíte.

Pomoci vám ale může i nastavení samotného telefonu, stačí si vypnout veškerá upozornění, která vás mohou během dne vyrušovat.

Poněkud radikálnějším řešením je časový spínač do zásuvky. Ten umožní zapnout zařízení v zásuvce jen v nastavený čas. Připojte k němu váš router a budete online jen po určitý čas během dne. Ze začátku to bude těžké, ale vyplatí se to.

Nejčastější námitky proti informačnímu detoxu

Je jasné, že vám během čtení vyskakovalo v hlavě spoustu námitek. Pojďme se teď na ty nejčastější podívat a vysvětlit si, jak se to s nimi má.

Námitka číslo 1: „Budu se nudit!“

Nebudete. Stalo se vám někdy, když jste byli malí, že jste se nudili, nikdo vás nechtěl zabavit a tak jste museli něco vymyslet sami? A nakonec z toho vzešlo báječné dobrodružství, při kterém jste využili svou fantazii a kreativitu?

Ano, díky digitálnímu detoxu budete mít opravdu spoustu času navíc. A pokud jste zvyklí svůj čas trávit na sociálních sítích, hraním her a sledováním zábavných videí, může se zpočátku zdát, že nemáte co dělat.

Přečtěte si také: 5 důvodů, proč jíst pomalu

Ale vy si něco brzy najdete. A dost možná objevíte svůj nový koníček. Nuda je výzva, která vás může posunout směrem, který by vás ani nenapadl.

Co bych dělal venku, když můžu sedět doma a sledovat seriál? Jenže během sledování seriálu na vás nic zajímavého nečeká – venku ano. Ponořte se do nudy, plně se jí odevzdejte a sledujte, co vám přinese do života nového.

Námitka číslo 2: „Něco mi unikne!“

I v případě, že byste celý den nedělali nic jiného, než sledovali aktuální dění a nejžhavější drby ze světa showbyznysu, vždycky by vám něco uniklo. Nikdy jste nevěděli všechno o všem a nikdy nebudete. A doteď vám to nevadilo.

Protože jste si to ani neuvědomovali a nebo je vám jasné, že to, co vám uniklo, vás asi stejně ani moc nezajímalo. Vlivem sociálních médií ale máme často pocit, že musíme vědět všechno – a nejlépe ihned! Vytváří to dojem, že jsou dané informace důležité a že se bez nich neobejdeme.

Cílem informačního detoxu je zbavit se všech podobných pocitů. Mnoho z těchto informací jen zbytečně odvádí vaši pozornost od toho, co je opravdu důležité.

Co se přijímaných informací týká, zlatým pravidlem by vždy mělo být: kvalita nad kvantitou.

Námitka číslo 3: „Dokážu se přeci kontrolovat!“

Je až zarážející, kolik lidí věří své pevné vůli. Dokážete si představit, že byste se rozhodli zhubnout, ale narvali si ledničku slazenými nápoji, dortíčky, zákusky a zmrzlinou?

A spoléhali se na svou vůli, že těmto dobrotám odoláte a půjdete si za svým cílem? To je přece bláznovství. My lidé máme tendenci podléhat pokušením, jsme slabí a snadno se vzdáme. Musíme si připustit, že prostředí, které nás obklopuje, má na nás mnohem větší vliv než naše vůle.

Když si chceme vybudovat nový zvyk, také pro něj musíme něco udělat. Vytváříme si upomínky, hledáme motivaci. A pro informační detox by mělo platit to samé.

Cílem je postupně si vytvořit takové prostředí, které vám pomůže zlepšit efektivitu a zaměřit pozornost na důležité a smysluplné věci. A to nepůjde snadno.

Vyzkoušejte TEST STRESU a ihned zjistíte, jak na tom jste a jestli dokážete stresu čelit. Získáte i cenný bonus.


Tags

efektivita, pozornost, sociální média


Přečtěte si také