Konec prokrastinace. Přestaňte plýtvat svým časem!

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Konec prokrastinace. Přestaňte plýtvat svým časem!

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST STRESU ZDARMA.

Trvá vám věčnost, než se objednáte u doktora, vyklidíte garáž nebo si uděláte pořádek v dokladech? Odkládání věcí, které se udělat musí, se říká prokrastinace. 

Prokrastinujeme občas všichni, ale stálé a dlouhodobé odkládání věcí nemůže nikomu přinést nic dobrého.

Společně proto zkusíme přijít na to, jestli je i vaše prokrastinace chorobná, a pokud ano, co ji může způsobovat – jakmile totiž zjistíte její příčinu, můžete s ní konečně začít bojovat.

Nejste ve stresu?

Když musíte čelit něčemu, co udělat nechcete, můžete se cítit pod tlakem. Pokud takovou věc odložíte na později, přinese vám to krátkodobě úlevu.

Nevýhodou ale je, že nedodělaná věc pořád čeká, až ji uděláte – a tak se ke krátkodobé úlevě může také přidat pocit provinilosti nebo vzteku.

Pokud se cítíte pod tlakem často nebo příliš, může se tento stav projevovat i v jiných oblastech vašeho života, ať už se jedná o poruchy spánku, nedostatek energie nebo o problémy s koncentrací.

Pravidelné cvičení, omezení požívání alkoholu a kofeinu (který může stres zhoršovat) a dostatek spánku vám pomohou udržet si dobrou náladu. Úlevu vám může přinést také to, že se někomu svěříte.

žena zažívá stres v práci a neschopnost relaxovat a meditovat

Nejste unavení?

Síla naší vůle se může měnit každý den a souvisí s mnoha věcmi, včetně toho, zda jste se dostatečně a kvalitně vyspali. Pokud jste spali méně než 6 hodin, je pro váš mozek těžší se nenechat vyrušit a soustředit se po delší dobu dostatečně na to, abyste zvládli svůj úkol dokončit.

Dalším znamením, že potřebujete více spánku, může být i časté usínání u televize nebo při čtení knihy, delší spaní o víkendech nebo problém se vstáváním.

Abyste se v noci dobře vyspali, dodržujte spací režim – vstávejte a choďte spát vždy ve stejnou dobu. Vyvarujte se nikotinu, alkoholu, kávě a několik hodin před spaním nejezte těžká jídla.

Netrpíte úzkostí?

Úzkost jednoduše řečeno znamená přehnané reakce na negativní emoce. Očekáváte jen to nejhorší, i když se není čeho bát. Někteří lidé stráví tolik času strachováním se o své blízké, zdraví, peníze nebo práci, že se ani nedokáží věnovat každodenním povinnostem.

Úzkost má také fyzické projevy – svalové napětí, únavu, problémy se spánkem, podrážděnost. Pokud cítíte, že na vás úzkost jde, 10x se zhluboka nadechněte a snažte se negativní myšlenky nahradit těmi pozitivními.

Je velmi důležité, abyste měli dostatek odpočinku, pravidelně cvičili a nevynechávali žádná jídla. Veďte si deník, který vám pomůže zjistit, co vaši úzkost způsobuje. Někteří lidé se však úzkosti nezbaví bez pomoci léků nebo terapie a terapeutických kurzů.

Přečtěte si také: 13 způsobů, jak se namotivovat, když se vám nechce

Netrpíte depresí?

Deprese ovlivňuje chemické procesy ve vašem mozku. Můžete mít velmi málo energie, a to dokonce i na činnosti, které přímo milujete. Běžně se člověk v depresi cítí beznadějně a je velmi sebekritický, což může způsobit to, že jednoduše „vypne“.

Dalšími symptomy deprese jsou neustálý pocit smutku, malá chuť k jídlu a ztráta hmotnosti nebo naopak přejídání se a příbytek váhy, neklid a podrážděnost, sebevražedné myšlenky nebo časté přemýšlení o smrti.

Pokud chcete ublížit sobě nebo někomu jinému, zavolejte někoho na pomoc – nemusí to být hned policie nebo záchranná služba, stačí někdo blízký nebo doktor.

Antidepresiva pomáhají srovnat hladiny chemických látek v mozku a tím dodávají tělu potřebnou úlevu. Ovšem antidepresiva mají i negativní účinky. O nich si přečtěte článek: 5 důvodů, proč nebrat antidepresiva.

žena zažívající stres, depresi a smutek

Co můžete dělat?

Buďte k sobě naprosto upřímní, zjistěte, co vás od vašich povinností zdržuje, a zkuste vymyslet uskutečnitelný plán, jak tyto překážky překonat. Pokud si myslíte, že vás od vašich povinností zdržuje vážný zdravotní problém, promluvte si se svým lékařem – jen ten může určit správnou diagnózu.

Pokud je vaším problémem stará dobrá prokrastinace, rozdělte si velké úkoly na malé, které se vám budou dělat snadněji. Stanovte si termín, do kterého musíte mít práci hotovou. Některým pomáhá také to, že se za splnění svých povinností odmění.

Pokud se přistihnete, že marníte svůj čas nicneděláním, raději si to odpusťte, než abyste se kvůli tomu cítili provinile nebo naštvaně. Pokud na sebe nebudete moc tvrdí, příště se spíš dokážete věnovat své práci.

Vyzkoušejte TEST STRESU zdarma a zjistěte, jak jste na tom se stresem a jestli prokrastinace vám na stresu náhodou nepřidává.


Tags

Štěstí, Stres, Vztahy, Zdraví


Přečtěte si také