Hypochondrie a psychosomatické nemoci způsobené strachem

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Hypochondrie a psychosomatické nemoci způsobené strachem

TIP: Vyzkoušejte JAK SE ZBAVIT STAROSTÍ - webinář zdarma.

Úzkostný strach z nemoci, často označovaný jako hypochondrie, patří mezi psychosomatické nemoci. Jedná se o dlouhodobý stav a jeho intenzita se může v průběhu proměňovat.

Hypochondrie se může zhoršovat s přibývajícím věkem nebo vlivem stresu. Naštěstí psychoterapie, někdy i s pomocí léků, dokáže tento stav zmírnit a zlepšit kvalitu života lidí, kteří jím trpí.

Co je to přesně hypochondrie?

Lidé, kteří hypochondrií trpí, věří, že jsou vážně nemocní, a to i přesto, že mají žádné nebo jen zanedbatelné fyzické příznaky a lékařská vyšetření žádné onemocnění neodhalilo. Lidé s hypochondrií mohou pociťovat až extrémní úzkost při jakémkoliv sebemenším problému.

Vlivem této nadměrné úzkosti je každodenní život lidí trpících hypochondrií velmi obtížný. Hypochondrie jim život stěžuje mnohem více než jakýkoliv z fyzických symptomů, který pociťují.

Lidé s diagnostikovanou hypochondrií se soustředí na nepříjemné nebo neobvyklé fyzické pocity a vnímají je jako známku vážného zdravotního stavu.

Jak se hypochondrie projevuje?

Hlavním projevem úzkostného strachu z nemoci je pocit, že trpíte vážným onemocněním, i přes to, že to, co pociťujete, je buď normální tělesný projev (kručení v břiše), nebo jen velmi mírný příznak (drobná vyrážka.)

Lidé s hypochondrií se také děsí určitých nemocí, zejména těch, které se vyskytují v rodině. Neustále o svém zdraví a možných nemocech mluví a pořád se kontrolují a sledují, zda se u nich nezačala projevovat nějaká nemoc. Velmi často navštěvují lékaře a nebo se mu naopak úzkostlivě vyhýbají, aby jim jejich domněnky nepotvrdil.

Lidé trpící hypochondrií se ze strachu z nemoci vyhýbají lidem, místem i různým činnostem. Nadměrná úzkost z nemoci jim stěžuje běžný život, strach je někdy dokáže zmrazit natolik, že nejsou schopní normálně fungovat.

Přečtěte si také: Vaše strachy podporuje cukr. Jezte tyto 3 věci!

Psychosomatické nemoci způsobené strachem

Čím je hypochondrie způsobena?

Přesná příčina této úzkostné poruchy není dosud známa, určitou roli při jejím vzniku ale hraje hned několik faktorů. Jedním z nich je silné přesvědčení. U někoho se mohou objevit nepříjemné či neobvyklé pocity nebo tělesné vjemy, které si dotyčný špatně interpretuje.

A jakmile si sám určí nemoc, kterou trpí, vidí její příznaky ve všem. Vyhledává takové informace, které ho v jeho přesvědčení stále a více utvrzují. Dalším z důležitých faktorů je zkušenost z minulosti. Lidé s hypochondrií často trpěli vážným onemocněním v dětství a tato zkušenost se jim promítá i do současnosti.

V jakémkoliv projevu svého těla vidí příznak další vážné nemoci, které se po prodělané zkušenosti děsí. Silnou roli hraje také rodinné zázemí. Jestliže dítě vyrůstá v prostředí, kde má jeden z rodičů až úzkostný strach o své zdraví nebo zdraví dalších členů, dítě si tyto pocity přenese i do dospělosti.

Rizikové faktory hypochondrie

Úzkostný strach z nemoci se obvykle začne projevovat v období dospívání a s přibývajícím věkem se může zhoršovat. Mezi nejčastější rizikové faktory hypochondrie patří zneužívání v dětství, setkání s vážným onemocněním v dětství, ať už jde o vlastní zkušenost, nebo o vážně nemocného rodiče, dlouhodobý stres či hrozba vážné nemoci, a to i po té, co se ukáže jako planá.

Někteří lidé, kteří jsou celkově více úzkostliví a často se obávají o různé věci, mají k hypochondrii větší sklony. Hypochondrii může způsobit také nadměrné používání internetu a vyhledávání různých informací o zdraví, nemocech a podobně.

Někteří lidé neumí tyto informace správně zpracovat a dojde u nich k nadměrným obavám, že trpí onemocněními, o kterých četli.

Komplikace, které se s hypochondrií pojí

Hypochondrie velmi negativně ovlivňuje život každého, kdo jí trpí, a také lidem z jeho blízkého okolí. Toto onemocnění často způsobuje problémy v rodině či v partnerských vztazích, neustálé obavy o zdraví mohou okolí frustrovat.

Hypochondrie má vliv také na pracovní výkonnost a schopnost věnovat plnou pozornost a soustředění úkolům každodenního života. Časté návštěvy lékařů a vyžadování mnoha odborných vyšetření mohou také ovlivnit finanční stránku života člověka, který hypochondrií trpí.

A úzkostný strach z nemoci mohou začít doprovázet také jiné poruchy jako je úzkostná porucha či deprese nebo porucha osobnosti – a s nimi spojené další komplikace.

Přečtěte si také: Jak naslouchat svému tělu a dát mu, co potřebuje

Hypochondrie způsobená strachem

Existuje proti hypochondrii účinná prevence?

O tom, jak se hypochondrii bránit, zatím příliš známo také není. Existují ale naštěstí způsoby, které mohou pomoci. Lidé, kteří trpí úzkostmi a u kterých je vyšší riziko vzniku hypochondrie, by měli zavčasu vyhledat profesionální pomoc.

Odborník pomůže zastavit prvotní projevy a zabrání hypochondrii, aby se rozvinula. Není proto dobré otálet. Naučte se rozpoznat, kdy jste vystresovaní a vnímejte, jak úzkost ovlivňuje vaše tělo. Začněte pracovat na zvládání stresu a zkoušejte relaxační techniky, dokud nenajdete takové, které vám opravdu pomohou se uvolnit a vypořádat se se stresem.

Jestliže podstoupíte léčbu, nepřestávejte s ní pouze proto, že se cítíte lépe. Po vysazení léků či vynechání terapií se váš stav může velmi rychle zhoršit.

Nebojte se odborné pomoci

Bohužel je hypochondrie často podceňována a v naší společnosti se oslovení hypochondr vnímá silně hanlivě. Hypochondrie ale patří k vážným úzkostným poruchám, které nelze léčit bez odborné pomoci.

Protože se zpočátku projevuje tak, jako mnoho běžných onemocnění, je nejdříve nutné vyloučit tyto příčiny se svým praktickým lékařem. Pokud se vaše příznaky vyléčí, ale vaše obavy nezmizí či se budou dokonce zhoršovat, nebojte se vyhledat odbornou pomoc.

Hypochondrie může u člověka způsobit vážné úzkostné stavy. Jestliže jí netrpíte vy sami, vnímejte pečlivě také své okolí. Máte v něm někoho, kdo se úzkostlivě bojí o své zdraví a žádné ujišťování mu nepomáhá, či to dokonce naopak zhoršuje? Promluvte s ním a společně se pokuste o hypochondrii dozvědět něco více.

Jde to i bez terapeuta.. 

Rádi byste vyzkoušeli účinný způsob, jak se zbavit starostí? Ale nevíte, jak na to a nechce se vám hned k terapeutovi nebo jezdit daleko na kurzy?

Tak přesně pro vás je ideální můj Online kurz „Cesta životem“, kde najdete mnohem více funkčních a účinných metod, které se mi opravdu osvědčily. 

Pracujete v klidu doma, podle vašich časových možností. Navíc v bonusové části programu najdete i další materiály na to, jak:

  • zlepšit své partnerské vztahy
  • peněžní situaci a vyčistit bloky na peníze
  • jak se zbavit strachů
  • jak si plnit přání
  • a mnohem víc…

Chcete se dozvědět více nejen o jedinečném kurzu Cesta životem? Zároveň chcete ještě více informací k tomu, jak se zbavit starostí? Umět si zpracovat své negativní podvědomé programy, které vám brání žít šťastný život?

Pokud jste odpověděli ano, tak jsem přesně pro vás na toto téma vytvořila celé vysílání. Pochopíte v něm, co jsou to negativní myšlenkové programy. Jak vznikají a jak vám ovlivňují vaše vztahy. Vztahy nejen partnerské, ale i rodinné, přátelské, pracovní.

Na vysílání si řekneme, jak se z toho  dostat a mnohem víc…

Získáte Extra BONUS navíc! Více o něm se dozvíte v úvodu vysílání.

Nenechte si vysílání utéct. Pokračujte níže a ve formuláři vyberte termín, který vám nejvíce vyhovuje.

Zapište si termín do kalendáře a pak pozorně sledujte.

Rozhodně se vám to vyplatí!

Přihlaste se zde:

Vysílání (webinář) je zdarma. Vyberte si termín a přijďte. 

Do formuláře zadejte email. Na ten vám odešleme email s odkazem, přes který se dostanete k vysílání. 

Po odeslání formuláře zkontrolujte váš email - složku hromadné v Seznamu a promo akce v Gmailu. Případně i spam.


Tags

hypochondrie, Psychosomatika


Přečtěte si také