Terapeutický průvodce část. 5: Jaký druh terapie si vybrat?

Jaký druh terapie si vybraHledáte řešení na své starosti? V tomto článku ze série Terapeutický průvodce najdete zjednodušený přehled, který vám může pomoci se zorientovat v tom, jaký druh terapie si vybrat, abyste vyřešili vaše problémy a starosti.

Existují různé druhy terapií. Nelze říct, která je nejlepší, protože každý jsme individuální a na různé problémy budou vhodné různé postupy. Navíc každý terapeut dává do terapií vlastní jedinečnou zkušenost, přístup a způsob, jakým daný tip terapie aplikuje.

Velmi důležitý je také vztah mezi terapeutem a klientem. Spousta terapeutů, co znám používá více funkčních metod, které přizpůsobují potřebám daného klienta.

Je třeba mít na paměti, že existují desítky až stovky terapeutických metod a přístupů. Nedá se přesně říci, že zrovna na váš případ je nejlepší ten či onen přístup. Žádný terapeut neovládá všechny, ale spíše inklinuje k metodám, které se naučil, ke kterým má důvěru a kterým dává přednost.

Tento jednoduchý přehled, vám pomůže se zorientovat:

 • partnerské problémy můžete řešit tak, že obvykle docházejí oba partneři a řeší se problémy společně v systemické rodinné terapii. Nebo lze opět využít individuální terapie, kdy si jednotlivec vyřeší to, co jemu vadí a tím vyřeší svůj problém.
 • úzkosti nebo léčbu duševních traumat se doporučuje využít metodu kognitivně-behaviorální terapie.
 • jako podpora při stanovování a dosahování vašich profesních i osobních cílů vám může pomoct koučování.
 • pokud vám byla diagnostikována psychická nemoc, tak se léčba provádí za pomocí medikace a pod vedením psychiatra. Ovšem zažila jsem i případy, kdy psychická nemoc byla způsobena programy v podvědomí, které se terapií vyřešily, a nebylo třeba dále užívat léky.
 • pokud nechcete o problémech dlouhosáhle mluvit, můžete využít i pohybových terapií (taneční terapie, muzikoterapie, hipoterapie, aj.)
 • pro zvládání dlouhodobého stresu je vhodné používat i relaxační a meditační techniky, díky nim se člověk učí rozpoznávat svalové napětí v těle, což mu umožní dosahovat uvolnění.

starosti, stres, online kurz, jak se zbavit starostí

Jmenovitý přehled metod. Některá vás třeba svým názvem zaujme a rozhodnete se o ní dozvědět více:

Psychoanalýza, metoda RUŠ, dynamická psychoterapie, Gestalt terapie, kognitivně-behaviorální terapie, hypnóza, šamanské léčení, vaginální mapování, neurolingvistické programování, holotropní dýchání, Jacobsonova relaxační metoda, Silvova metoda, arteterapie, canisterapie, terapie hrou, muzikoterapie, pracovní terapie, hiporehabilitace, rodinná terapie, koučování, systemická psychoterapie, aj.

Uvedu nyní postupy a metody, které se mně osobně osvědčily, nejdříve v mých osobních problémech a později i v mé terapeutické praxi. Nejvíce používám metodu RUŠ na zpracování negativních programů. Tuto metodu doplňuji o cílené otázky dle koučovacích principů, které pomáhají lidem naleznout odpovědi na jejich otázky. Často používám i techniky neurolingvistického programování, které lze využít pro naprogramování pozitivních přesvědčení v mysli. Hodně pracuji i s řízenými imaginacemi, mikro-konstelacemi při řešení konfliktů a strachů, relaxačními technikami a samozřejmě svojí silnou intuicí. Tyto metody a principy jsem zařadila i do svého nového online terapeutického programu.

Přečtěte si také: 11 varovných signálů deprese

Pokud uvažujete o konkrétním terapeutovi, ale nerozumíte jeho terapeutické orientaci, kontaktujte ho a nechte si od něj vše vysvětlit. Je to ideální příležitost k prvnímu kontaktu a bližšímu poznávání se. Hledejte do té doby, dokud nebudete vnitřně cítit, že to je to pravé pro vás.

Pokud se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie, využijte jedinečné možnosti zpracovat si své starosti jednoduše v pohodlí domova s novým ONLINE TERAPEUTICKÝM PROGRAMEM.

Jak jste na tom vy? Absolvovali jste již nějaký druh terapie? Jaké máte zkušenosti? Co se vám osvědčilo a funguje na vás? Nebo co vám naopak vůbec nefunguje? Podělte se o své zkušenosti. Napište mi, co vám funguje, jaké máte zkušenosti? Ráda vám zodpovím i vaše dotazy.

starosti, stres, online kurz, jak se zbavit starostí

Lída Špačková
Lektorka, terapeutka a autorka Lidoll terapeutických panenek©. Při své práci pomohla stovkám lidí, aby se zbavili svých problémů a strachů a dosáhli spokojeného života. Je autorka online terapeutického kurzu a unikátních terapeutických panenek. Inspiruje lidi, jak žít radostně a svobodně, aby se zbavili svých starostí a plnily si své sny.
 • online terapeuticky program
 • Minikurz ZDARMA!
  V 7 emailech pochopíte, jak si myšlením ovlivňujete život a objevíte způsob, jak své starosti vyřešit. Zadejte email, kam vám minikurz zašleme.
 • Rubriky
 • Štítky
 • Nejnovější příspěvky
 • online terapeuticky program
 • terapeuticke panenky