Jak poznat psychopata?

min. čtení

S psychopaty se setkáváme poměrně často, naštěstí se většinou jedná o filmové či seriálové zločince a násilníky. Ve skutečném životě na psychopata narazit nikdy nemusíme.

A je také důležité vědět, že psychopat neznamená automaticky masový vrah. Z někoho, kdo se jako psychopat narodí, se může díky správné výchově, milujícímu prostředí a dalším pozitivním vlivům stát „normální“ člověk. Přesto je dobré znát určité tendence, které psychopati mají.

1. Jsou mimořádně manipulativní

Mnoho lidí zarazí, jak je možné, že psychopati dokázali zcela ovládnout své oběti a přimět je dělat někdy až hrůzné věci. Smutnou pravdou je, že psychopat je neuvěřitelně schopný v manipulaci.

2. Dokáží číst v druhých lidech

Psychopati často dokáží číst v druhých lidech jako v otevřené knize. Všímají si určitých schémat v lidském chování a snaží se odhalit slabiny druhých, aby je proti nim mohli brzy použít.

3. Jsou neskutečně okouzlující

Ne každý, kdo je okouzlující, je hned psychopat. Naopak to ale kupodivu platí téměř pokaždé. Psychopati mají své osobní kouzlo, kterým působí na lidi kolem sebe a přitahují je jako magnet.

Jak poznat psychopata

4. Ublíží vám, když to čekáte nejméně

Psychopat ví téměř od prvního setkání o všech slabých místech druhého člověka. Nepoužije je ale hned, naopak vyčkává, až to jeho oběť nejméně čeká. Až se mu plně otevře, zasáhne.

Přečtěte si také: 5 tipů, jak zvýšit svoji asertivitu

5. Říkají vám, co chcete slyšet

Psychopat je velmi okouzlující a umí velmi dobře číst v lidech. Jeho oběti proto často ani vzdáleně netuší, že si s nimi pouze hraje. Příbuzní a blízcí známých psychopatů v nich nikdy neviděli zlo.

6. Nemají žádné svědomí

Svědomí mají pouze ti, kteří mají morálku – a ta psychopatům zcela chybí. Reagují nečekaně a nedokáží cítit výčitky svědomí ani po té, co provedli něco opravdu strašného. Naopak, mají radost.

7. Necítí strach

Podle různých průzkumů nejsou lidé, u nichž byla diagnostikována těžká psychopatie, schopni cítit strach. Přesněji řečeno strach možná cítí, ale nedokáží na něj automaticky a adekvátně reagovat.

8. Nevydrží dlouho v jedné práci

Psychopat málokdy vydrží na jedné pracovní pozici dlouhou dobu. Je typické, že často mění práci, případně je velmi často z práce vyhazován. Dokáže to ale důvěryhodně a uvěřitelně vysvětlit.

9. Chtějí všechny ovládat

Psychopati jsou velmi šikovní v ovládání druhých. Není proto divu, že mnoho z vysoce postavených lidí projevuje typické znaky psychopata. Umí číst v lidech a využívat jejich slabostí.

Naučte se poznat psychopata

10. Často mluví monotónně

Psychopat jen málokdy zvýší hlas, je téměř nemožné jej k tomu přimět. Jejich hlas je monotónní, což může být důsledkem nedostatku emocí, které se často projevují právě na hlase.

11. Zcela postrádají empatii

Empatie je psychopatům zcela neznámá. Vlivem své poruchy nejsou schopní cítit či pochopit bolest ani štěstí druhých. Mohou se ale naučit na projevy emocí adekvátně reagovat.

Přečtěte si také: Jak odhalit manipulátora

12. Jsou neuvěřitelně arogantní

Psychopati často vidí sami sebe jako nadřazené ostatním. Ať už je jejich život jakýkoliv, považují se za privilegované. Vše, co říkají nebo dělají, vyplývá právě z jejich pocitu nadřazenosti a arogance.

13. Nestarají se o pravidla

Pravidla či dokonce zákony psychopatům nic neříkají. Mají totiž pocit, že jich se jednoduše netýkají. Ve svém životě často porušovali zákon a mají dokonce pocit, že mají právo se tak chovat.

14. Důsledky jejich činů je nezajímají

Je zvláštní, jak se zločinci z řad psychopatů chovají při zatčení. Tváří se, že je jim to jedno. Nezajímají se o to, co bude. Své přistižení berou jakou součást „práce“ a nevěří ve vysoký trest.

15. Jsou to přeborníci ve lhaní

Jednou z nejhorších vlastností psychopata je, že zvládá perfektně lhát. Dívá se vám do očí a lže – a vy nemáte sebemenší šanci to poznat. Své lži si navíc pamatují a na všechno mají odpověď.

16. Jako děti jsou často násilní

Známky psychopatie se projevují velmi brzy. Psychopati se jako děti chovají často násilnicky vůči svým sourozencům, zabíjejí nebo týrají zvířata – a líbí se jim to.

Psychopati se mohou jako psychopati narodit, nebo se jimi stejně jako sociopati, stát v průběhu života po nějaké traumatické události jako například týrání v dětství, nebo se svému patologickému chování v průběhu života naučí.

Hidden Content

Tags

jak poznat psychopata, psychopat, psychopati


You may also like