7 října

Máte vztahovou krizi? Uzdravte ji pomocí odstupu a času

0  comments

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Máte vztahovou krizi? Uzdravte ji pomocí odstupu a času

Ve chvíli, kdy se ocitneme uprostřed vztahové krize, tou poslední věcí, kterou chceme udělat, je nechat to prostě plavat. Konflikt s někým, koho milujeme, nás často nutí chtít udělat přesný opak. Jenže jsou to právě odstup a čas, kteří vám pomohou krizi ve vztahu vyřešit.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Když nás ovládnou emoce a rozum jde stranou

Strach ze ztráty milované osoby je velmi silný a krize ve vztahu často vyplývá právě z něj. Naše stresové hormony vyletí nahoru a naše mysl se přepne do režimu „bojuj, nebo uteč“. Jsme celí napnutí, nedokážeme myslet na nic jiného nebo o čemkoliv jiném mluvit.

S trochou odstupu a času je ale velmi snadné vidět, že právě tato intenzita, se kterou jsme se negativní situaci věnovali, pomohla pouze posílit vztek a zlost. Uprostřed krize a hádky je velmi těžké si uvědomit, že většina věcí, které děláme a říkáme, abychom situaci uklidnili, vše naopak jenom zhoršuje.

Bod, z kterého není návratu?

Někdy je to velmi ošklivé. Někdy se s partnerem dostanete na dno, na místo, odkud by vás ani v nejmenším nenapadlo, že je možné se ještě vrátit a vztah zachránit. Ale jde to. Zkuste se nezaměřovat na problém samotný a už vůbec ne na partnera a jeho „chyby“. Místo toho obraťte pozornost k vlastním pocitům a především pak k tomu, jak jste je v hádce vyjadřovali.

Odstup a čas pomůže krizi ve vztahu uzdravit

Jakmile se na svá slova a chování dokážete podívat s odstupem, snáze pochopíte, co bylo špatně, co jste měli udělat jinak a proč váš partner reagoval tak, jak reagoval. Díky tomu se snadněji posunete dál.

Nebojte se přiznat svou vinu

Někdy vás zavalí nesmírný smutek ze ztráty všeho dobrého, co ve vašem vztahu bylo. Smutek je často následován zlostí, že jsme dovolili, aby se náš vztah rozpadl. Projděte tímto procesem bez toho, aniž byste na sebe byli příliš přísní. Neodsuzujte se.

Přečtěte si také: 7 hlavních problémů ve vztazích a jak je řešit

To, že si dokážete přiznat, že jste někde jednali tak, jak jste neměli, vás posílí. Pomůže vám to chovat se příště více podle toho, co si myslíte, že je doopravdy správné. Pomůže vám to chápat vašeho partnera a jeho reakce na vaše chování či slova. Je však nutné, aby tímto procesem prošli oba partneři. Krizi ve vztahu nedokáže vyřešit jen jeden z nich.

Vyřešit krizi ve vztahu vyžaduje tvrdou práci

Jakmile si oba partneři projdou tímto očistným procesem, vrátí se k sobě nikoliv s ublížeností a vzdorem, ale s porozuměním a láskou. A jak si asi dovedete představit, chování i úmysly obou partnerů se rázem změní. Oba budete schopní vyjádřit své pocity a zajímat se o pocity toho druhého. I teď to ale chce trochu pevné vůle a ochoty udržet si to, čeho jste dosáhli.

Jak na krizi ve vztahu

Je velmi jednoduché podlehnout každé negativní emoci a myšlence, které se zjeví. Vyžaduje to stále úsilí a tvrdou práci, abyste se nevrátili zpět a nezačali opakovat stejné chyby zase od začátku. Zejména, pokud jste si v minulosti ošklivě ublížili, je příliš jednoduché začít vytahovat staré bolístky a používat je proti tomu druhému.

Myslete i na svého partnera

Krize ve vztahu se netýká jen vás. Oba dva jste si prošli velmi těžkým obdobím. Oba dva cítíte strach ze ztráty toho druhého. Využijte tento strach k tomu, abyste si uvědomili, jak moc jste za svůj vztah bojovali. Co všechno jste udělali proto, aby fungoval – přeci si teď nedovolíte to zahodit?

I to je důvod, proč je tak důležité mluvit k partnerovi s láskou a pochopením a snažit se krizi ve vztahu vyřešit nikoliv s pomocí negativních, ale pozitivních slov a činů. A právě zde je velmi důležitý odstup a čas. Právě to vám pomůže vidět váš vztah i vás samotné z jiného úhlu. A lépe pochopit, co je správné.

Přečtěte si také: Jak pomoci, pokud je váš partner v krizi

Odstup dokáže dělat zázraky

Odstup a čas jsou nejlepší pomocníci a způsoby, jak řešit krizi ve vztahu. Nenechte se obalit a zaslepit strachem a zlostí. Udělejte krok vzad, nadechněte se a zkuste to jinak. Dejte sobě i partnerovi dostatek prostoru a času. A všímejte si jen toho, na čem opravdu záleží. Obětujte ty maličkosti tomu, co je opravdu důležité.


Tags

jak řešit krizi ve vztahu, krize ve vztahu, vztahová krize, Vztahy


You may also like