11 tipů, jak budovat sebevědomí u vašich dětí

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 11 tipů, jak budovat sebevědomí u vašich dětí

Už v raném věku se mohou děti potýkat s nízkým sebevědomím. Bohužel, část viny někdy nesou i sami rodiče. Například přílišná chvála může nadělat více škody než užitku. Zde je 11 šikovných tipů, jak můžete pomoci svým dětem vybudovat si zdravé a přirozené sebevědomí.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test sebevědomí ZDARMA. ✅⬇️

1. Ustupte

Budovat sebevědomí u svého dítěte můžete začít tím, že ho naučíte stát se soutěživým. Pomozte mu, ale příliš na něj netlačte a nechte mu volnou ruku. Naučte se o krok ustoupit a trpělivě své dítě sledovat, zatímco zkouší nové věci a dosahuje i nedosahuje v nich úspěchů.

2. Nechte dítě, ať zdravě riskuje

Děti musí zkoušet nové věci, rozhodovat se a vzít na sebe zodpovědnost za tato rozhodnutí. Nesnažte se své dítě zachránit před každým nezdarem. Samozřejmě ho hlídejte, aby si neublížilo, ale nechte ho, aby si své problémy zkusilo nejdříve vyřešit samo.

3. Nepřeceňujte své dítě, naděláte tím víc škody 

Stát se v něčem opravdu dobrý vyžaduje čas a úsilí. Rodiče mají často tendenci snižovat pro své děti laťku a příliš je chválit za sebemenší pokrok. Pokud však svému dítěti tvrdíte, že už teď je v něčem skvělé, nedonutíte je, aby na sobě dál pracovalo a zlepšovalo se.

4. Nechte dítě, ať se samo rozhoduje

V každém věku má dítě možnost dělat rozhodnutí, která jeho věku přísluší. V takovém případě cítí, že má nad svým životem moc a tím se zlepšuje také jeho sebevědomí. Už ve dvou letech dokáže dítě chápat důsledky svých činů. Naučte se nechávat některé věci jen a pouze na něm samotném.

5. Nechte dítě podílet se na chodu domácnosti

Pro budování zdravého sebevědomí se dítě potřebuje cítit potřebné. Právě podíl na domácích pracích je k tomu skvělou příležitostí. Nechte dítě plnit úkoly, které ve svém věku zvládne, kontrolujte ho, aby si neublížilo nebo něco vážně neponičilo, ale příliš nezasahujte a neraďte.

6. Dodávejte dítěti odvahu věnovat se plně svým zájmům

Nechte dítě věnovat se tomu, co ho baví. Právě zájem mu pomůže udržet si pozornost a snažit se dosáhnout co nejlepšího výsledku. I kdyby šlo o videohru, dítě může ukázat svou snahu, zkoušet nové věci a způsoby, jak docílit úspěchu.

7. Jak dítě reaguje na neúspěch?

Sledujte, jak se dítě chová, pokud se mu v něčem nedaří. Vnímejte jeho reakce, ať už jde o nezdary ve škole, v kroužku či sportovních aktivitách. Naučte se jeho reakcím porozumět a vysledovat, zda převažuje smutek či třeba vztek. Pomůže vám to dítě adekvátně utěšit a situaci ještě nezhoršit.

Přečtěte si také: Jak podpořit sebevědomí u dětí

8. Neztrácejte nervy

Mnoho rodičů si myslí, že jakýkoliv neúspěch sebevědomí jejich dítěte zhorší. Ve skutečnosti je opak pravdou. Neúspěch je skvělou příležitostí se zlepšit, a to platí nejen u dospělých, ale především u dětí. Bez neúspěchu není cesty ke zlepšení svých výkonů a pocitu ze sebe samého.

9. Ujistěte dítě, že vaše láska k němu je nepodmíněná

Dejte svému dítěti najevo, že ho máte stejně rádi, když je úspěšné i když je neúspěšné. Pokud pořád mluvíte o jeho výkonech, může mít dítě pocit, že si vaši lásku zaslouží pouze tehdy, když se mu daří. Příliš dítě nekritizujte a ujistěte ho, že ho milujete, i když se mu nedaří.

10. Ujistěte se, že jsou cíle dítěte dosažitelné

Někdy na sebe mají i malé děti příliš vysoké nároky. Je pro ně v takových chvílích nemožné dosáhnout úspěchu, což je frustruje, a děti mají často tendence s danou činností skončit. Umožněte jim cvičit své dovednosti v takové míře, která odpovídá jejich schopnostem.

11. Nabídněte odpovídající odměnu

Odměna je cenným způsobem, jak vybudovat dětské sebevědomí. Vystavujte úspěšné práce svého dítěte, rozdávejte hvězdičky nebo drobné odměny za každý úspěch. Chvalte dítě v jeho přítomnosti, aby vidělo, jak jste na něj hrdí. Vaše dítě se pak bude cítit opravdu dobře a sebevědomě.


Tags

Děti, Inspirace, Sebevědomí


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem