10 věcí, které byste měli vaše děti naučit o penězích

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 10 věcí, které byste měli vaše děti naučit o penězích

Napadlo vás někdy, jaké by bylo už v dětství vědět to, co víte teď? Jak jinak – lépe nebo zodpovědněji – byste se možná v minulosti chovali? A finanční gramotnost bezesporu patří mezi ty nejzákladnější znalosti, které by člověk měl mít.

Pár základních poznatků o penězích pro začátek

  • než začnete vzdělávat vaše děti, sami si zjistěte něco o vytváření rozpočtu, o šetření, o investicích a nebo o tom, jak efektivně snížit výdaje či splácet dluh;
  • buďte svým dětem dobrým příkladem;
  • pamatujte si, že nejde o to, aby se z vašich dětí přes noc stali finanční experti, důležité je, aby se děti všechny tyto věci naučily pořádně, a navíc máte čas po celé jejich dětství a dospívání, takže nespěchejte a příliš je nezatěžujte;
  • připomínejte sobě i svým dětem, že člověk se nejlépe naučí chybami, takže je kvůli nim příliš nekritizujte a spíše jim na jejich pochybeních ukažte, co mohou zlepšovat a jak se chyb příště vyvarovat.

1. Umožněte jim, aby se starali o vlastní peníze

Jakmile se děti dostanou k prvním vlastním penězům, začnou je zbrkle utrácet, často za hlouposti. Ale je lepší, když si touto fází projdou v dětství než později v dospělosti.

2. Učte je šetřit, aby si mohli koupit to, co chtějí

Ukažte si s dětmi, kolik to, co chtějí, stojí, a kolik si musí dávat každý měsíc stranou, aby si na to našetřily. Můžou si udělat tabulku, kde si budou zaznamenávat, kolik už mají. V počítači dokonce takovou, která jim ukáže, kolik jim ještě zbývá našetřit.

Přečtěte si také: Jak dosahovat svých životních cílů

3. Učte je, že snižováním nákladů si našetří rychleji

Je to prosté: čím více si budu dávat stranou, tím rychleji si našetřím. A pokud si chci dávat stranou víc, znamená to, že v některých oblastech musím víc šetřit.

4. Učte je, že pomocí peněz mohou přijít k dalším penězům

Výsledky investování jsou viditelné u dlouhodobějších cílů, proto je ideální seznámit s s ním starší děti v době, kdy si chtějí pořídit vlastní auto nebo pokud chtějí vycestovat do zahraničí. Investicí si vydělají peníze navíc, pokud na ně dokáží nějakou dobu nesahat.

5. Učte je, jak si udělat rozpočet

Základem je naučit je, jak si mohou dopředu naplánovat své útraty, neutrácet lehkomyslně za zbytečnosti a uchránit se před nečekanými výdaji.

[content id=6464][/content]

 

6. Učte je, že za své výdaje musí platit

Pokud má vaše dítě mobilní telefon, dejte mu potřebné peníze a nechte ho, aby si za něj platilo samo. Naučí se, že jsou výdaje, které se platit musí a musí se hlavně platit včas.

7. Učte je, jaká nebezpečí s sebou přináší dluhy

Pokud je to možné, zařiďte jim vlastní kreditní kartu, na které budou moci jít i do mírného mínusu. Naučí se tím, že když utratí více, než doopravdy mají, budou muset splácet úroky. A kvůli platbě úroků budou mít zase méně na jiné své výdaje.

Přečtěte si také: Proč si mají děti (i kluci) hrát s panenkami!

8. Učte je, že čím víc peněz budou vydělávat, tím víc si našetří

Děti už ví, že si našetří víc tím, že budou méně utrácet. Měly by ale také vědět, že více peněz mohou získat, když si budou nějaké vydělávat. Mohou dostávat peníze od vás za pomoc navíc (ne domácí práce), za hlídání dětí nebo venčení psů sousedům apod.

Otec učí syna hospodařit s penězi

9. Učte je o reklamách a konzumním způsobu života

Naučte své děti, že reklamy mají za cíl přinutit nás si něco koupit. A ukažte jim, jak nás reklamy dokáží ovlivnit, abychom si danou věc opravdu koupili – i když ji třeba nepotřebujeme. A jaký to může mít a má vliv nejen na nás, ale i na životní prostředí.

10. Učte je o impulsivním nakupování

Impulsivní nakupování je takové, kdy se rozhodneme si něco koupit hned teď, aniž bychom se nad tím příliš zamýšleli. Často se tak děje při návštěvě supermarketu nebo při nakupování přes internet. Vymyslete, jak mohou takovému nakupování předcházet.

Dopřejte si šťastnější a spokojenější život

Toužíte celkově zlepšit svůj život a tím být i lepším vzorem pro své děti. Zbavit se všeho nepříjemného, co se vám v životě děje. Pak je třeba zpracovat si svoje vnitřní naprogramování a bloky. Díky tomu se budete radovat ze života a pociťovat mnohem více vděčnosti.

Chcete vědět způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie? Využijte jedinečné možnosti zpracovat si své starosti jednoduše v pohodlí domova s novým online kurzem „Cesta životem“ objednejte zde »

Hidden Content

Tags

Děti, Inspirace, Peníze


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem