27 března

Proč si mají děti hrát s panenkami (i chlapci)!

0  comments

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Proč si mají děti hrát s panenkami (i chlapci)!

Panenka je skvělá hračka pro všechny děti (ano, dokonce i chlapce). Již od batolecího věku je možné panenku dětem pořídit. Budou tak mít možnost si s nimi hrát a objevovat svět kolem nich. Pojďme se společně podívat, jaký potenciál panenky nabízí:

Podpora kognitivních funkcí a jemné motoriky

Panenky nabízejí dětem spoustu možností pro rozvoj jejich kognitivních funkcí (poznávání, učení, plánování, organizování…) a jemné motoriky. Protože u chlapců se často tyto funkce vyvíjí později než u dívek, tak je vhodné, aby měli více příležitostí pro trénování v praxi.  Například:

 • Hra na kamarády: Kolem 2-3 let se děti obvykle začínají chovat, jako by jejich panenka mohla vidět a komunikovat s nimi. Mohou panenku krmit, povídat si s ní, vozit ji v kočárku a večer ukládat do postele. Tento druh hry tzv. předstírání je velmi důležitou součástí jejich kognitivního vývoje.
 • Svlékání a oblékání panenky: Ačkoli některé části oblečení půjdou snadněji odstranit než ostatní, děti se takto mohou učit oblékání. Nejdříve na panence a pak i jejich samotné oblékání bude snažší. Oblékáním panenky děti trénují především jemnou motoriku a také samoobslužné činnosti, jako je zavazování tkaniček, zapínání knoflíků, aj.
 • Krmení panenky: Dětské předstírání krmení rozvíjí schopnosti obsluhy při jídle. Hraní s panenkou jim tak dává příležitost procvičit správné držení a používání věcí, jako jsou lžičky, láhve, kelímky, vidličky, mísy, atd.
 • Koupání panenky: Děti mohou své panence dávat koupel (s předstíranou vodou v případě látkových panenek). To je skvělé pro procvičování tzv. sekvenčních dovedností – nejprve naplnit vanu, pak „dát“ šampon, poté opláchnout vlasy, atd.

TIP: Pomocí panenky lze u dětí i odstraňovat strach z koupání. Připravím si panenku a vše potřebné na koupání a ukazuji dětem na panence celý proces koupání a vysvětluji, co se bude dít. Popisuji dětem jednotlivé činnosti a ukazuji jim, že panenka je spokojená a že se není čeho bát. Mohu si k tomu i vytvořit krátký příběh a přetvořit tak nepříjemnou dětskou zkušenost z koupání na hru.

 • Nácvik na nočník: Používání panenek při nácviku na nočník může opravdu prospět. Opět lze použít postup jako při koupání, kdy na panence ukazujeme, jak si sedat na nočník. Můžeme i předstírat, že panenka potřebuje na nočník, protože má mokré plenky a nechce je na sobě mít a chce už se naučit chodit na nočník a tím motivovat i dítě.

panenky, ručně šité panenky, terapeutické panenky, panenky pro děti, panenka

Podpora komunikačních dovedností a mluvení

Panenka je hračka, která může pomoci zlepšit u dítěte sociální a komunikační dovednosti. Děti se nejvíce učí jazyk při hře, která jim nabízí nepřeberné možnosti procvičování a zdokonalování své řeči a jazykových znalostí. Pojďme se podívat na některé z jazykových koncepcí, ve kterých může být panenka nápomocná při učení:

 • Části těla: Panenky jsou fantastické pro učení se různých částí těla: oči, nos, ústa, uši, ruce, bříško, nohy, prsty, kolena, lokty, atd. Ano, můžete tyto části učit i bez panenky, nicméně její použití přináší další kreativní příležitost pro učení se nových slov. Pomáhá zobecnit slovní zásobu vzhledem k ostatním lidem. Děti se naučí, že „nos“ odkazuje nejen na věc na jejich vlastní tváři, ale i na všechna další místa, kde se vyskytuje.
 • Popis oblečení: Použití panenky a jejího oblečení, můžete učit děti rozeznat části oděvů, jako jsou košile, šaty, kalhoty, boty, ponožky, trenýrky, aj. Oblékání a svlékání oblečení panenky také napomáhá trénování jemné motoriky.
 • Základní pojmy: Použijte pro panenku i další doplňky (postýlku, přikrývky), díky kterým se vaše dítě naučí některé základní pojmy jako: peřina a polštář (panenka leží v posteli, pod dekou), barvy, velikosti a použití (přikryjeme pokrývkou, lehneme na polštář).
 • Slovesa / pocity: Pokud použijete u panenky některé další pomůcky (lůžko, láhev, oblečení), můžete dítě naučit slovesa / pocity jako je: jíst, pít, spát, sedět, stát, hlad, ospalost, žízeň, a další. Například: „Má panenka hlad? Měli bychom jí dát něco k jídlu! „

Přečtěte si také: Jak fungují terapeutické panenky

Panenky a hračky pro děti

Sociálně-emocionální dovednosti

Dětská panenka může být skvělý nástroj pro to, jak učit děti vhodným společenským dovednostem. Hra s panenkou pomáhá dětem v těchto činnostech:

 • Péče o druhé: Bez ohledu na pohlaví dítěte, tyto dovednosti jsou vždy cenné životní lekce. Díky krmení, houpání, péčí o panenku se dítě učí být milujícím k ostatním. Mohou si tak vyzkoušet, jak se postarat o ostatní, stejně jako to vidí u dospělých, např. když se maminka stará o sourozence. Tím se učí přirozenou nápodobou. Děti běžně kopírují chování rodičů – mluví do telefonu, pracující v kuchyni, vysávají, atd. Hra s panenkou se v ničem neliší. Je to dětský způsob, jak pochopit a začít vytvářet svůj svět tím, že si procvičují tyto každodenních události.
 • Příprava na sourozence: Hraní s panenky je také skvělý způsob, jak malé děti připravit na narození sourozence. Rodiče mohou na panence ukazovat dítěti, jak se malého miminka vhodně dotýkat a jak pečovat o kojence. Jakmile dítě přijde na svět, tak mohou pečovat o své vlastní panenky hned vedle mámy a táty. To může být zvláště užitečné, jakmile do rodiny přijde nové dítě a starší sourozenec momentálně nedostává tolik pozornosti. Dítě tak má vlastní aktivitu, ale zároveň i pocit, že je propojený s máminou péčí a součástí rodiny.

Samozřejmě některé děti si budou raději hrát s jinými plyšovými hračkami, autíčky nebo roboty. Zmiňuji to především proto, aby si rodiče nemysleli, že pouze s panenkou se mohou ideálně učit a procvičovat všechny výše zmíněné dovednosti. Ale věřím, že panenky nabízí dětem něco jedinečného, co jiné hračky prostě nabídnout nemohou.

Doufám, že jste si užili můj pohled na to, jak můžete použít panenky na podporu rozvoje vašich dětí. Jaké jsou vaše zkušenosti s použitím panenek při hře u vašich děti? Napište mi! Budu velmi ráda, když se podělíte o vaše zkušenosti a váš příběh!

Pokud byste chtěli pořídit svým dětem originální panenky, objednejte jim naše unikání terapeutické panenky ZDE >>>

panenky, panenka, ručně šité panenky, terapeutické panenky


Tags

Děti, Inspirace, Láska, Štěstí, Terapeutické panenky, Vztahy


You may also like