Víte, jak vás ovlivňuje sledování televize?

V kultuře, kde většina lidí má ve svých domovech mnohdy dva televizory a sledování televize je pro ně železný zvyk, je téměř rouhání poukazovat na možné škodlivé účinky přílišného sledování televize.

Ano, televize má co nabídnout. Je dobré být informován o aktuálním dění, nebo „vypnout“ večer u filmu po náročném dni v práci. Nicméně je dobré si uvědomovat, že z velké míry má televize také negativní vliv na psychiku.

Uvedeme si hlavní škodlivé účinky sledování televize, které mějte na paměti, než si pustíte váš oblíbený televizní pořad.

Televize je špatná pro naše zdraví

Dívat se na televizi znamená fyzickou nečinnost a nečinnost je spojena s obezitou, srdečním onemocněním a také může výrazně zvýšit riziko vzniku diabetu typu 2. Jistě není náhoda, že v USA, kde lidé tráví obrovské množství času díváním na televizi, je množství obezity, srdečních onemocnění a stresu nejvyšší na světě.

Sledování TV může mít velmi negativní vliv na naši psychiku.

Televize nás krmí nesprávnými informacemi

Jedním z nejvíce škodlivých účinků sledování televize je, že nám televize předkládá informace, které automaticky považujeme za fakt a pravdu. Když se díváme na večerní zpravodajství, obvykle věříme, že to, co se nám ukazuje, je to, co se skutečně děje.

Ale je to skutečně tak? Opravdu se tohle ve světě děje? Nebo ve zpravodajství záměrně ukazují jen určitou část toho, co se skutečně děje? Bohužel většina lidí přijímá informace v televizi jako naprosto pravdivé, aniž by o tom vůbec pochybovali nebo zapojili své kritické myšlení.

Jedním z hlavních důvodů, proč tak snadno věříme tomu, co nám televize ukazuje, je skutečnost, že dáváme přednost neznalosti před poznáním. Poznat pravdu vyžaduje určité úsilí a tak mnozí dají přednost večerním zprávám, kde někdo jiný udělá „pátrání“ za nás. Tímto způsobem, nemusíme dělat nic: žádné úsilí, námaha, není čeho se bát. Volíme sice snadnou cestu, ale zároveň přijímáme zkreslený pohled na realitu.

Přečtěte si také: 5 věcí, které byste měli vědět o stresu.

Televize nás dělá hloupými

Dalším překvapivě nepříznivým vlivem sledování televize je skutečnost, že brání naší schopnosti myslet. „Mluvící hlavy“ v televizi nám neustále dávají rychlou informaci, názor, analýzu a kritiku téměř všechno. To nám způsobuje postupné blokování našeho vlastního kritického myšlení. Tímto způsobem můžeme být snadno špatně informováni a manipulování.

Jistě existuje několik programů v televizi, které jsou vzdělávací a zajímavé, ale většina televizních programů je často odpad. Jen zřídka najdeme v televizi program, který vyžaduje, abychom používali psychiku a mysleli. A tak si můžeme snadno vytvářet názory, aniž bychom informace nejprve přefiltrovali přes naši mysl.

Sledovat TV má značně negativní vliv na naši mysl a psychiku

Televize plýtvá náš čas

Život je krátký, abychom jej strávili pouhým sledováním televize. Jen pomysleme na to, kolik hodin našeho dne ztrácíme sledování televize! Často lidé v západním světě tráví 5-10 hodin denně u televize.

 • Místo toho, abychom žili svůj život naplno, sedíme před mrtvým, i když „zábavním“ zařízením, které jsme si vybrali jako náhražku skutečného života.
 • Místo abychom šli ven hrát fotbal, jsme tak posedlí sledováním fotbalových zápasů a obdivujeme své oblíbené hráče, jako nějaké hrdiny.
 • Místo toho, abychom šli do kuchyně a uvařili zdravé jídlo, raději sedíme na pohovce a díváme se na kuchařské show, kde si lidé vychutnávají všechny druhy jídel, zatímco my se poté odbudete něčím nezdravým.
 • Místo toho, abychom šli ven se setkat s přáteli, komunikovat a bavit se, jsme se rozhodli omezit jen do čtyř stěn a úplně sami věnovat naši plnou pozornost kriminálním filmům, reality show a telenovelám.

Ale je tohle skutečný a naplněný život? Přijde doba, kdy se naše fyzická a psychická energie vypotřebuje. Potom si možná uvědomíme, jak jsme dosud žili. Ale pak bude možná již příliš pozdě….

Nyní je však šance začít žít jinak – naplno, radostněji a smysluplně!

Skvěle vám k tomu poslouží nový online terapeutický program, díky kterému se zbavíte svých starostí, které vás dlouhé roky trápí. Začnete žít svůj život naplno. Doporučuji začít co nejdříve zde: ONLINE TERAPEUTICKÝ PROGRAM.

starosti, stres, online kurz, jak se zbavit starostí

Lída Špačková
Lektorka, terapeutka a autorka Lidoll terapeutických panenek©. Při své práci pomohla stovkám lidí, aby se zbavili svých problémů a strachů a dosáhli spokojeného života. Je autorka online terapeutického kurzu a unikátních terapeutických panenek. Inspiruje lidi, jak žít radostně a svobodně, aby se zbavili svých starostí a plnily si své sny.
 • online terapeuticky program
 • Minikurz ZDARMA!
  V 7 emailech pochopíte, jak si myšlením ovlivňujete život a objevíte způsob, jak své starosti vyřešit. Zadejte email, kam vám minikurz zašleme.
 • Rubriky
 • Štítky
 • Nejnovější příspěvky
 • online terapeuticky program
 • terapeuticke panenky