Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby

TIP: Na konci článku vyzkoušejte minikurz jak se zbaviT starostÍ zdarma.

V době, kdy se z dětí stáváme dospělými, začne ztráta tvořit jednu z běžných součástí našeho života. Ztratit někoho důležitého není nikdy lehké. Tato zkušenost nám ale může pomoci naučit se, co je to ztráta, jak se vyrovnat se smrtí – zdravým a uzdravujícím způsobem.

Co je to ztráta?

Jako první nás asi napadne smrt, ale to, co si o ztrátě povíme, se dá použít i v případě ukončení jakéhokoliv vztahu například rozvodem nebo stěhováním.

Popravdě, jakákoliv změna může vést k pocitům ztráty: náš starší sourozenec odchází na vysokou, rodiče mohou ztratit práci, prarodiče se přestěhovali do domova důchodců nebo světové události, které ohrožují náš pocit bezpečí.

Mnoho mladých lidí zažije svou první ztrátu, když jim zemře domácí mazlíček. Jako dospívající si uvědomujeme, jak jsou pro nás naši přátelé i jiné známosti důležité. Změna v přátelství nebo rozchody jsou pro nás tedy stejně bolestivou ztrátou.

Jak na nás smrt působí?

Každý člověk pociťuje ztrátu jinak. To, jak na ni reagujeme, závisí na mnoha věcech: Jak blízký byl vztah? Byla ztráta očekávaná, nebo náhlá? Jak ovlivňuje ztráta náš každodenní život, naše plány do budoucna? První reakcí může být bezmoc nebo „popření“, kdy ani nepociťujeme, že ke ztrátě došlo.

Jakmile přijmeme, že je ztráta skutečná, je běžné zažívat silné pocity a emoce jako vztek, smutek či dokonce vinu. Všechny pocity jsou normální.

Po čase budou ale méně intenzivní a my budeme schopni fungovat tak jako před ztrátou. Nikdo nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat, ale dopřejte si ten čas.

Je nějaký způsob, jak se bolestivým pocitům vyhnout?

Bolestivé pocity jsou vždy součástí ztráty. Je důležité si jimi projít, protože jen tak se se ztrátou dokážeme zcela vyrovnat.

Snažit se je utlumit pomocí alkoholu či drog není zdravé pro naše tělo, ani duši. Jsou ale způsoby, které vám pomohou tímto náročným obdobím projít.

V první řadě myslete na své zdraví, nezapomínejte jíst a dostatečně spát. Je-li to možné, nedělejte v tomto období žádná závažná rozhodnutí.

Vyjadřujte své pocity. A nechte své blízké, aby vám pomohli. Ale tou úplně nejdůležitější věcí je trpělivost.

Přečtěte si také: Smysl života a způsoby jak ho najít

Nikdo nedokáže říct, jak přesně budete na ztrátu reagovat a jak dlouho tyto pocity potrvají. Ve většině případů jsou ale lidé nakonec schopni zvednout hlavu a žít tak, jako žili před ztrátou.

Co když se nezačnu cítit lépe?

Někdy může být bolest ze ztráty nad naše síly. Není se za co stydět, neznamená to, že jsme slabí! Je však důležité, abyste v takovém případě požádali o pomoc, ideálně odborníka.

Nemusí to být přímo psycholog, pomoci vám může také školní poradce, sociální pracovník či duchovní.

A jak poznat, kdy jde ještě o běžné pocity a kdy už je lepší navštívit odbornou pomoc? Jakmile trávíte až moc času o samotě. Ten je v případě ztráty velmi důležitý, ale není dobré, pokud se zcela vyhýbáte kontaktu s lidmi.

Jakmile se přestáváte zajímat o své denní aktivity, upadáte do letargie, nedokážete vstát z postele, nejíte, holdujete alkoholu či drogám, riskujete tak, jak byste nikdy předtím neriskovali.

A velmi nebezpečné jsou případy, kdy si toužíte ublížit. I tyto pocity jsou jako reakce na ztrátu běžné, s nimi se ale bez pomoci nevyrovnáte.

Jak mohu pomoci druhému vyrovnat se se ztrátou?

Možná to nezní nijak převratně, ale jen to, že tady pro ně jste, je velmi důležitá věc. Je dost možné, že se budete cítit nepříjemně poblíž někoho, kdo si prochází něčím tak těžkým. Možná se budete cítit bezmocní, protože nemůžete udělat nic, abyste utlumili jeho bolest.

Přečtěte si také: Jak pomoci, pokud je váš partner v krizi

Tak jako tak, naslouchání, sdílení vzpomínek a pomáhání s každodenními záležitostmi jako je příprava jídla nebo vyřizování pochůzek mohou být velmi nápomocné.

Přítomnost blízkého člověka je pro lidi procházející ztrátou důležitou připomínkou toho, že ztráta je jen jednou součástí jejich života a že nejsou sami.


Tags

Deprese, Smrt, Štěstí, Vztahy


Přečtěte si také