Persona dolls – panenky s osobností

V 50. letech vytvořila americká učitelka panenku z kartonu. Dala jí různé vlastnosti a spolu s ní učila své žáčky toleranci, respektu a vzájemnému porozumění. Tato metoda byla později rozvíjena nejen v USA, ale také v Austrálii, Anglii, Dánsku či Německu. A právě z Německa se dostala i k nám. V České republice se metoda Persona Dolls, panenek s osobností, těší velkému zájmu – v roce 2015 u nás byli vyškoleni první lektoři pro práci s ní.

Terapeutické panenky

Základními znaky panenek Persona Dolls jsou jejich jedinečnost a osobitost. Tato panenka má své vlastní jméno, má určené pohlaví, věk, národnost a také celou rodinnou historii. Má určené vlastnosti a povahové rysy, v některých případech dokonce různá omezení či postižení, jizvy apod.

To pomáhá pacientům, aby se s panenkami sblížili, aby je považovali za své přátele, nikoliv za cizí objekt. Právě individualita těchto terapeutických panenek pomáhá některým pacientům projektovat do nich svou vlastní osobnost, což je velmi nápomocné při terapeutické léčbě.

Jak konkrétně panenky Persona Dolls pomáhají?

S menšími dětmi můžeme pomocí panenek probírat důležitá témata, o kterých není lehké mluvit. Skrze osobní příběh panenky jim snáze představíme otázky ohledně pohlaví, sexuální orientace, zneužívání, zdraví, rasismu, předsudků, šikany, víry či fyzických nebo mentálních omezení. Pomocí těchto panenek si mladší děti vylepšují své jazykové a komunikační schopnosti, učí se naslouchat a hledat společné řešení problému.

Panenky Persona Dolls jsou také jakýmisi prostředníky, skrze které se snadněji komunikuje i se staršími pacienty. Seniorům pomáhají zvládat osamocení, dávají jim možnost se o někoho opět starat, díky čemuž se cítí být potřební.

Lidem, kteří přišli o své blízké, mohou dát tyto panenky šanci se rozloučit nebo říct něco, co už nestihli. Panenky Persona Dolls mají také významnou úlohu v samoterapii.

This slideshow requires JavaScript.

Jak s panenkami pracovat?

Pokud mluvíme o práci opravdu terapeutické, mohou s panenkami Persona Dolls pracovat jedině proškolení lektoři, lidé s  terapeutickými a psychologickými základy. V současné době je tato metoda natolik rozšířená, že několik kurzů práce s metodou Persona Dolls máte možnost navštívit i u nás. Existuje také mnoho publikací na toto téma, jak odborných, tak i pro laiky, v cizím nebo českém jazyce.

Přečtěte si také: Jak terapeutické panenky fungují 

Základním principem při práci s malými dětmi, což je nejčastější využití těchto terapeutických panenek, je vymyslet pro panenku příběh. Vymyslet jí vlastnosti a nějaký problém, se kterým se potýká – a takto ji dětem představit. Spolu s nimi, na základě jejich reakcí, se její příběh dále rozvíjí.

Důležité je pečlivě naslouchat, co chtějí děti říct, nekritizovat je za jejich názory, jen je v případě nutnosti korigovat. Musí být kladen důraz na to, aby se všechny děti zapojily tak, aby se žádné z nich necítilo odstrčené. Děti se nesmí bát vyjádřit svůj názor či své pocity, což je ale něco, s čím panenka Persona Dolls pomáhá – s ní se často cítí uvolněnější a jsou více otevřené.

LiDoll panenky ideální pro práci s persona dolls

Naše terapeutické panenky se ideálně hodí na práci s metodou persona dolls. S terapeutickými panenkami si pacienti bez rozdílu věku v ideálním případě vytvoří vztah, který se projevuje i fyzicky – chtějí je držet, objímat, chovat nebo jen hladit. Z toho důvodu je také důležité, jak jsou panenky vyrobeny. Naše Terapeutické panenky LiDoll vyrábíme z na dotek příjemného měkkého materiálu.

Jsou také uzpůsobeny tomu, aby se s nimi dalo různým způsobem pohybovat, dokáží např. i sedět. A jsou vyváženy tak, aby bylo jejich držení co nejpříjemnější.

Dobrého partnera při terapii z nich dělá také jejich usměvavý a milý vzhled, díky kterému vzbuzují velmi pozitivní emoce.

Naše terapeutické panenky objednejte zde: Terapeutické panenky >>>

Lída Špačková
Lektorka, terapeutka a autorka Lidoll terapeutických panenek©. Při své práci pomohla stovkám lidí, aby se zbavili svých problémů a strachů a dosáhli spokojeného života. Je autorka online terapeutického kurzu a unikátních terapeutických panenek. Inspiruje lidi, jak žít radostně a svobodně, aby se zbavili svých starostí a plnily si své sny.
  • online terapeuticky program
  • Minikurz ZDARMA!
    V 7 emailech pochopíte, jak si myšlením ovlivňujete život a objevíte způsob, jak své starosti vyřešit. Zadejte email, kam vám minikurz zašleme.
  • Rubriky
  • Štítky
  • Nejnovější příspěvky
  • online terapeuticky program
  • terapeuticke panenky