Hrozí vám KRIZE VE VZTAHU? Vyzkoušejte 22 tipů, jak vztah zachránit.

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Hrozí vám KRIZE VE VZTAHU? Vyzkoušejte 22 tipů, jak vztah zachránit.

Vybudovat šťastný a zdravý vztah vyžaduje spoustu práce a často to není vůbec jednoduché. Náročné výzvy se nevyhýbají ani těm nejpevnějším vztahům. Důležité je, abyste se příliš neupnuli k minulosti, ale snažili se společně vytvářet svou budoucnost. Ať už se vaše vztahová krize týká čehokoliv, v článku najdete tipy, jak si s ní úspěšně poradit.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

1. Přijměte plnou zodpovědnost za vlastní selhání

Zamyslete se, jaký podíl máte vy na tom, proč váš vztah nefunguje. Neházejte celou vinu hned na sebe, ale ani na partnera. Zkuste nebýt útoční a zkuste za své chování neobviňovat nikoho druhého.

2. Umožněte svému partnerovi znovu si získat vaši důvěru

I ve chvíli, kdy máte plné právo cítit se ublíženě či naštvaně, měli byste cítit také touhu vztahovou krizi vyřešit a vztah zachránit. Partner si vaši důvěru nezíská, dokud mu to sami nedovolíte.

3. Procvičujte radikální otevřenost

Neskrývejte své emoce a svěřte si navzájem vše, co vám ubližuje a co se vám nelíbí. Ale pozor: abyste mohli být naprosto upřímní k partnerovi, musíte být nejdříve naprosto upřímní sami k sobě.

4. Ukažte soucit a pečujte o svého partnera

Jestliže jste vy něčím ublížili svému partnerovi, neoddávejte se sebelítosti. Nepomůže to ani vám, ani partnerovi. Místo toho soustřeďte svou energii do péče o partnera a vynahraďte mu to.

Přečtěte si také:
Láska a vztah – 9 tipů na hlubší spojení s partnerem

5. Hlídejte si svá očekávání

Navzájem si řekněte, co od vztahu a od toho druhého očekáváte. Máte nějaké sny či plány, kterých se nechcete vzdát? Čím dříve si vše vyjasníte, tím spíše společně půjdete tím správným směrem.

6. Navštěvujte se v pravidelných intervalech

Nežijete spolu či máte dokonce vztah na dálku? Naplánujte si, kdy se uvidíte. Budete se mít na co těšit a budete mít dost času na to připravit vše tak, aby vaše setkání bylo kouzelné a jedinečné.

7. Najděte si čas na on-line schůzky

Pokud se vám nedaří vídat se pravidelně osobně, setkávejte se alespoň on-line. Udělejte si ale opravdové rande: vařte spolu, sledujte televizi, zahrajte si hru, a to vše s partnerem na telefonu.

Tipy, jak zachránit váš vztah

8. Nedovolte, aby se váš život točil jen kolem vašeho partnera

Blízkost je v každém vztahu nesmírně důležitá. Nesmíte ale zapomínat také na jiné oblasti svého života. Věnujte se zálibám, které se svým partnerem nesdílíte, a které můžete dělat bez něj.

9. Naplánujte si týdenní „partnerská setkání“

Najděte si každý den chvilku na to, abyste si s partnerem promluvili o vážnějších tématech jako jsou důvěra, sex či společné finance. Budete tak mít jistotu, že se na všem důležitém shodnete.

10. Naučte se kompromisům

V každém vztahu by měli oba partneři stejně dávat i brát. Zkuste si sepsat dohodu, ve které si ujasníte, co a kdy může který partner dělat. A věci ze seznamu si s partnerem nikdy nevyčítejte.

11. Snažte se trávit více času s přáteli mimo společný okruh

Trávení času s blízkými má pozitivní vliv na vaše emocionální zdraví a utužuje sociální vazby a schopnost. Pamatujte, že abyste si byli s partnerem blízcí, musíte mít život i mimo vztah.

12. Zapojte se do láskyplného fyzického kontaktu

Pravidelně se objímejte nebo držte za ruce a užívejte si záplavy oxytocinu, který se při fyzickém kontaktu s blízkou osobou uvolňuje. Ten snižuje stres a zlepšuje naši náladu.

13. Nebuďte příliš závislí na romantice

Hluboká intimita souvisí se smysluplným vztahem, ve kterém se oba partneři cítí bezpečně a spokojeně. Nepleťte si to s romantikou. Respektujte partnera za to, jaký je, ne za to, co vám dává.

14. Naučte se lépe komunikovat

Pokuste se dát sobě i partnerovi šanci vyjasnit, o co mu jde. Po hádce si dejte vždy dost času na uklidnění a mluvte spolu znovu, když ani jedním z vás nebudou cloumat silné emoce.

15. Buďte upřímní

Partner vám může opravdu rozumět jen tehdy, pokud budete jasně vyjadřovat, co cítíte a co ve vás tyto pocity vzbuzuje. Zkuste být co nejkonkrétnější a vyžadujte to samé i od svého partnera.

16. Naslouchejte

Už se vám někdy stalo, že přemýšlíte nad svou odpovědí už ve chvíli, kdy váš partner ještě mluví? pak mu doopravdy nenasloucháte. Připravujete se pouze na to, abyste se bránili nebo bojovali.

Jak zachránit vztah

17. Vybočte ze zajetých kolejí

Vnímejte stav po krizi ne jako záchranu starého vztahu, ale jako budování nového. Začněte od znovu, znovu si nastavte jasná pravidla a hranice a neřešte, jaký byl váš vztah před krizí.

18. Dívejte se na světlé stránky svého vztahu

Často máme tendenci vidět spíše to, co chceme. Pokud hledáte důvodu, proč být na partnera naštvaní, můžete mít pocit, že nic jiného není. Sepisujte si ty hezké věci, které pro vás partner dělá.

19. Děkujte i za drobnosti

Pokaždé, když pro vás váš partner udělá něco hezkého, poděkujte mu za to. Dejte mu najevo, že jste vděční a že si opravdu vážíte toho, jaký je a co pro vás dělá.

20. Najděte si společnou zábavu

Nezabředněte do rutiny a zkuste si najít nového koníčka, kterému byste se mohli věnovat společně. Něco, díky čemu si užijete společný čas, pobavíte se a co vám pomůže se zase sblížit.

Přečtěte si také:
10 cest, jak mít hezký vztah s partnerem

21. Udržujte intimitu a komunikaci

Závazek, že budete pracovat na svém vztahu, je stejně důležitý jako závazek vůči vašemu partnerovi. Starejte se o sebe navzájem, pomáhejte si a snažte se být druhému oporou.

22. Vyhledejte odbornou pomoc

Některé krize jsou horší než jiné. Není nic špatného na tom, pokud se poradíte s odborníkem, který má se vztahovými krizemi mnohem více zkušeností než vy. Hledejte způsob, jak si pomoci.

Stojí to za to?

Na otázku, zda záchrana vašeho vztahu stojí za všechno to úsilí, neexistuje jednoduchá ani jednoznačná odpověď. Důležité je, aby o ni stáli oba partneři. Nemá cenu, pokud jste to jen a pouze vy, kdo se snaží vztah ještě zachránit. Jasným výstražným znamením je pak zneužívání jakéhokoliv druhu: fyzické, slovní i emocionální. Je-li váš vztah toxický a vy se v něm necítíte dobře po většinu času, zvažte, zda má smysl v něm setrvávat.


Tags

rozvod, vztah


You may also like