Terapeutický průvodce část. 5: Jaký druh terapie si vybrat?

Jaký druh terapie si vybraHledáte řešení na své starosti? V tomto článku ze série Terapeutický průvodce najdete zjednodušený přehled, který vám může pomoci se zorientovat v tom, jaký druh terapie si vybrat, abyste vyřešili vaše problémy a starosti.

Existují různé druhy terapií. Nelze říct, která je nejlepší, protože každý jsme individuální a na různé problémy budou vhodné různé postupy. Navíc každý terapeut dává do terapií vlastní jedinečnou zkušenost, přístup a způsob, jakým daný tip terapie aplikuje.

Velmi důležitý je také vztah mezi terapeutem a klientem. Spousta terapeutů, co znám používá více funkčních metod, které přizpůsobují potřebám daného klienta.

Je třeba mít na paměti, že existují desítky až stovky terapeutických metod a přístupů. Nedá se přesně říci, že zrovna na váš případ je nejlepší ten či onen přístup. Žádný terapeut neovládá všechny, ale spíše inklinuje k metodám, které se naučil, ke kterým má důvěru a kterým dává přednost.

Tento jednoduchý přehled, vám pomůže se zorientovat:

  • partnerské problémy můžete řešit tak, že obvykle docházejí oba partneři a řeší se problémy společně v systemické rodinné terapii. Nebo lze opět využít individuální terapie, kdy si jednotlivec vyřeší to, co jemu vadí a tím vyřeší svůj problém.
  • úzkosti nebo léčbu duševních traumat se doporučuje využít metodu kognitivně-behaviorální terapie.
  • jako podpora při stanovování a dosahování vašich profesních i osobních cílů vám může pomoct koučování.
  • pokud vám byla diagnostikována psychická nemoc, tak se léčba provádí za pomocí medikace a pod vedením psychiatra. Ovšem zažila jsem i případy, kdy psychická nemoc byla způsobena programy v podvědomí, které se terapií vyřešily, a nebylo třeba dále užívat léky.
  • pokud nechcete o problémech dlouhosáhle mluvit, můžete využít i pohybových terapií (taneční terapie, muzikoterapie, hipoterapie, aj.)
  • pro zvládání dlouhodobého stresu je vhodné používat i relaxační a meditační techniky, díky nim se člověk učí rozpoznávat svalové napětí v těle, což mu umožní dosahovat uvolnění.