Jak pomoci, pokud je váš partner v krizi

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak pomoci, pokud je váš partner v krizi

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA.

O tom, jak překonat různé krize, už zde bylo mnoho článků. Jak ale překonat krizi, která není naše vlastní? A jak poznat, jak vážná ta krize je? Na první pohled totiž může jít o obyčejnou únavu, ale pod povrchem může jít o něco mnohem vážnějšího. Není proto příliš důležité, zda je partnerova krize na první pohled vážná nebo ne, péči si zaslouží v každém případě.

V krizi pomáhejte, ale nezapomínejte na sebe

Pamatujte si, že doopravdy změnit můžete jen sami sebe. Je tedy jen a pouze na vašem partnerovi, jak se ke svému problému postaví.

Snažte se mu pomoci, ale pokud to s ním nebude lehké, nezoufejte. Vždy se můžete obrátit na profesionální pomoc, která ví, jak se v kterých situacích zachovat. Vy hlavně myslete v první řadě na sebe.

Empatie je většinou užitečná věc, někdy nás ale může zradit. Je velmi bolestné vidět blízkého člověka trpět. Snažte se příliš neoddávat negativním myšlenkám a pečujte o sebe.

Hlavně si nevyčítejte, když vám samotným bude dobře. Nezapomeňte, že abyste byli svému partnerovi opravdu užiteční, musíte mu být oporou – a proto musíte být vy sami silní!

Dejte partnerovi najevo, že s ním cítíte

Nemusíme vždy rozumět tomu, co druhý člověk cítí. Nesnažte se svému partnerovi nalhat, že jeho problémům rozumíte, pokud tomu tak není. Dejte mu ale najevo, že když trpí, trpíte tím i vy. Že vás jeho bolest zajímá a chcete mu pomoci ji zmírnit. Že chcete, aby byl šťastnější. A že jste tady pro něj.

Ptejte se a poslouchejte

Poproste svého partnera, zda by vám nezkusil svůj problém vysvětlit. Poté se ho zeptejte, jestli ho napadá, jak svou situaci zlepšit. Proberte všechny nápady, které se vám zdají uskutečnitelné. Pokud se vám některé návrhy nelíbí, řekněte partnerovi, co konkrétně se vám na nich nezdá.

Pokud má například partner problém v práci, protože neustále odkládá své povinnosti a nestíhá je plnit včas, asi mu příliš nepomůže prodloužení termínu. Ale buďte konstruktivní, snažte se problém opravdu vyřešit a ne partnera obviňovat nebo kritizovat.

Přečtěte si také: 11 varovných signálů deprese.

Pokud váš partner o problému mluvit nechce, svěřte mu své obavy o něj a své přání problém společně vyřešit. Pokud tato debata skončí ve slepé uličce, zkuste zvolit jiný přístup.

Nebojte se uvažovat o odborné pomoci

Terapie je velice účinným prostředkem v řešení jakékoliv krize. Nebojte se ji svému partnerovi navrhnout.  Pokud odmítne, zkuste mu vysvětlit, že jeho problémy jsou také vaše, takže se jedná o společný problém, který chcete společně vyřešit.

Pokud by váš partner nechtěl chodit na terapii sám, zkuste mu navrhnout partnerskou terapii. Nechte pak na terapeutovi, aby rozhodl, co je pro vašeho partnera tím nejlepším řešením.

Při partnerské terapii se také mohou projevit věci, které by vás nenapadly. Možná i vy musíte udělat nějaké změny či kroky k tomu, aby partnerova krize přešla.

Pokud nic nepomáhá, zvládněte to sami

Pokud partner vaši pomoc, jakoukoliv, stále odmítá, jděte k terapeutovi sami. Může vám poradit, jaký přístup zvolit či jak se s partnerovou krizí vypořádat. Může vám říct, zda děláte nějaké chyby – mnohdy se stane, že při snaze pomoci spíše ublížíme.

Tento způsob je ale velmi zdlouhavý, protože terapie nesměřuje přímo k partnerovi. Buďte proto trpěliví. Někdy to chce hodně času, než se partner otevře a připustí, že potřebuje pomoct – a dovolí vám mu ji poskytnout. Díky trpělivému přístupu tady ale snad v takové chvíli pro svého partnera opravdu budete.

Pokud jste zahlceni starostmi, které ne a ne dostat z hlavy a navíc se vám nechce k žádnému terapeutovi, pak vám skvěle poslouží Online kurz „Cesta životem“.

Kurz obsahuje veškeré metody a postupy, které se mi v terapeutické praxi nejvíce osvědčili a nejlépe fungují. Zbavíte se díky nim svých starostí, pochopíte příčiny svých problémů. Pracujete v klidu doma, podle vašich časových možností.


Tags

Štěstí, Stres, Terapie, Vztahy


Přečtěte si také