5 důvodů, proč jíst pomalu

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 důvodů, proč jíst pomalu

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST STRESU ZDARMA.

Stres je způsoben především naším uspěchaným životem. Neustálý shon vede k tomu, že nemáme čas téměř na nic, včetně jídla. Jíst pomalu nám pomůže se nejen více zklidnit.

Pokud už se během dne k něčemu na zub dostaneme, v rychlosti to do sebe hodíme a jdeme plnit další úkoly. A to je nejen stresující, ale také velmi nezdravé.

Začalo to v Itálii

Možná už jste slyšeli o hnutí Slow Food Movement (v doslovném překladu to znamená pomalý pohyb jídla). Vzniklo před téměř dvaceti lety v Itálii jako reakce na rozmáhající se fast foodová občerstvení.

Praktiky tohoto hnutí se ale nezaměřují jenom na jídlo, týkají se životního stylu jako takového. O zpomalení, vychutnávání a bytí v přítomném okamžiku už se psalo v jiném článku. V tomto se dočtete, jaké výhody může mít zavedení principu zpomalení do oblasti konzumace pokrmů.

Jak na to?

Otázka „Jak jíst pomalu?“ může znít sice dost zvláštně, ale když se zamyslíme nad naším způsobem stravovaní zjistíme, že pro nás pomalé jedení není vůbec nic samozřejmého. Umíme to vůbec? Není to totiž tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jedna věc je technika a jedna věc jsou důsledky. Jídlo budeme jíst po menších soustech, každé sousto budeme žvýkat déle, více si ho vychutnávat. To mimo jiné způsobí také to, že nám jedení čehokoliv bude trvat o několik minut déle – najdete si je?

Zdravá strava a zdravé jídlo

1. Kila půjdou dolů!

Podle některých studií je možné zhubnout změnou jediného stravovacího návyku – nemusíte jíst méně sladkého nebo tučného, stačí, když vše budete jíst pomaleji. Je to způsobeno reakcí našeho mozku, kterému trvá dlouhých 20 minut, než si uvědomí, že je žaludek plný.

Takže když do sebe v rychlosti naházíte nějaké jídlo, pocit, že máte dost, se dostaví o mnoho později, než jak tomu ve skutečnosti je – takže si dáte ještě něco navíc.

Při pomalejším tempu jedení se pocit plnosti dostaví více na čas – a my tak s jedením můžeme včas přestat.

2. Jídlo se stane požitkem!

Je asi jasné, že když svůj oběd rychle sníte, nestihnete si ho ani užít – někdy si ani neuvědomíte, co jste snědli.

Pokud si k obědu s libostí dáte šťavnatý hamburger a hranolky, ale pak to do sebe vše jen rychle hodíte – jaký to má smysl?

Při pomalejším jedení si jídlo více užijete – navíc déle a za méně kalorií! Udělejte si ze svých jídel gastronomický požitek a ne něco, co jen tak mimoděk zařadíte mezi věci, které je nutné přes den stihnout.

3. Trávení půjde jako po másle!

Čím pomaleji jíte, tím lépe své jídlo rozžvýkáte a tím přispějete k lepšímu trávení. Tento proces začíná už v ústech, při žvýkání jsou produkovány sliny, které hrají při trávení zásadní roli.

Čím víc práce odvedou vaše ústa, tím méně se bude muset namáhat váš žaludek. Pokud trpíte na žaludeční potíže, může vám technika pomalého jedení pomoci.

Přečtěte si také: Jak si vytvořit návyk na cvičení každý den

4. Život bude méně stresující!

Pozitivní účinky bytí v přítomném okamžiku už snad znáte. Zpřítomnění znamená dělat to, co zrovna dělám, naplno – a dělat jenom to. Takže když jíte, tak jenom jezte.

Nemyslete na to, co budete muset dělat po jídle, jaká práce a povinnosti vás ještě čekají – však ony počkají. Jedení se tak stane nejen příjemným zážitkem, ale také jakousi meditací.

5. Konec fast foodům a fast životu!

Zpomalte a zamyslete se. Co z nás takový uspěchaný život vlastně dělá? Jsme díky všemu tomu shonu šťastní? Zdraví? Klidní? Nebo jsme vystresovaní, se samými neduhy a ještě k tomu nespokojení? Honíme se kdo ví za čím, plníme jeden nesmyslný úkol za druhým a zapomínáme, že život se má hlavně žít.

Samozřejmě, že nejde způsob žití, na který jsme uvyklí, výrazně změnit a ještě ze dne na den. Tak začněte něčím malým. Třeba tím, že budete jíst o něco pomaleji.

Udělejte si také TEST STRESU zdarma a rovnou zjistíte, jak velkou roli stres ve vašem životě hraje.


Tags

Motivace, Relaxace, Stres, Zdraví


Přečtěte si také